
Azi, 23 mai Parlamentul organizează Ziua Ușilor Deschise
Parlamentul organizează luni, 23 mai, în contextul marcării a 31 de ani de la înființarea instituției, Ziua Ușilor Deschise.
Potrivit Serviciului de presă al Legislativului, speakerul Igor Grosu, împreună cu alți deputați, vor fi ghizii oamenilor care vor veni să viziteze instituția parlamentară.
Cetățenii vor putea vedea sălile în care se iau decizii, printre care sala de ședințe plenare și sala Europa. În traseu mai sunt incluse muzeul Parlamentului, sala pentru conferințe de presă, precum și o expoziție special amenajată pentru public, dedicată celor 31 de ani ai Legislativului.
Tot luni, în scuarul Parlamentului va fi amenajat ”Atelierul parlamentar al democrației” – un spațiu destinat pentru discuțiile cetățenilor cu deputații. De asemenea, în scuar, micii vizitatori se vor bucura de diverse activități interactive.
Vizitatorii sunt așteptați între orele 13.00 și 17.00, având la ei un act de identitate.
-
Video Line
-
Vorbesc româneşte, sunt român
03.05.2014 -
Inaugurarea patinoarului de la Bălți
31.01.2014 -
Filarmonica de Stat Iași cântă la Bălți
18.01.2014
-
-
-
La Ungheni au fost finalizate lucrările de construcție a rețelei de apeduct și canalizare finanțate de UE
24.06.2022 -
Ședință de lucru în cadrul proiectului ce prevede crearea unei zone de agrement în orașul Ialoveni
24.06.2022 -
Au demarat lucrările de extindere a rețelelor de canalizare în Municipiul Hîncești
23.06.2022 -
Obiectivele de Dezvoltare Durabilă stabilite în Agenda 2030 - discutate astăzi la Ialoveni
22.06.2022 -
„Conservarea tradițiilor populare prin prisma dimensiunii de gen”: Tabăra de Vară din raionul Ungheni
21.06.2022
-
Comentarii 0